$/kg to $/lb

$
/
kg
=
$/lbs

Do you know how to convert price per kg to price per lb? Conversion of $/kg to $/lb is more useful than you think, especially if you travel a lot. Some countries use pound instead of kilogram. If you want to know how much you have to pay, for instance, for one kilogram of strawberries, you have to convert price per kg to lb.

We want to show you how to convert price per kg to price per lb step by step. We promise, after reading this article everything will be clear. So keep reading!

Before we move on to kg to pound price conversion, you need to know some theoretical information. Thanks to this you will better understand this topic.

Let’s start with a dollar. Do you know that there are more than one kind of dollar? To be honest, there are more than 20 kinds of dollar!

Of course, the most known kind of dollar is American dollar. We want to focus on it in this article. One of most known kind of dollar is also Canadian dollar. We know that many of you use this currency, so we gave an exchange rate USD to CAD and vice versa down below:

  • 1 USD = 1.35 CAD,
  • 1 CAD = 0.74 USD.

Thanks to this you can easily convert price per kilogram in USD to price per kilogram in CAD. Then you can calculate price per kg to lb.

Remember that an exchange rate is current at the moment of writing this article. When you are reading this article an exchange rate may vary. Please check it before making your calculation to be sure that the result will be correct.

Before we show you how to convert price per kg to lb, we want to tell you a little about kilogram and pound too.

The kilogram is a unit of mass in International System of Units (in abbreviated form SI, also known as a metric system).

The kilogram can be also written as kilogramme or kilo. The symbol of a kilogram is kg.

Formerly, the kilogram was defined as the mass of one liter of water. This definition was difficult to use despite the fact that same definition was not complicated.

Nowadays the kilogram is defined as: “The kilogram, symbol kg, is the SI unit of mass. It is defined by taking the fixed numerical value of the Planck constant h to be 6.62607015×10−34 when expressed in the unit J⋅s, which is equal to kg⋅m2⋅s−1, where the metre and the second are defined in terms of c and ΔνCs.”

The kilogram is used in everyday life, for instance, to measure food. In kilograms is given also human weight. The kilogram has also a different use. This unit is used in science, engineering and commerce.

The pound is also unit of mass but in Imperial and United States customary systems of measurements. This unit is sometimes used in other systems too.

If it comes to pound it is more complicated because there are more than one kind of pound. The most common kind of pound is avoirdupois pound but there is also, for instance, troy pound.

In this article we want to focus on avoirdupois pound only. The symbol of this unit is lb or “.

The avoirdupois pound is defined as 16 ounces or 0.45359237 kilograms. There is no descriptive definition as in the case of kilogram.

In pound, like in kilogram, is measured food or human weight. As you can see, this unit is also used in everyday life.

Now you know a little about kilogram and pound. For kg to lbs price conversion you will also need to know how many pounds are in one kilogram and vice versa. You can find it down below, have a look:

  • 1 kilogram = 2.20462262 pounds,
  • 1 pound = 0.45359237 kilogram.

This was the last thing in theoretical part of the article. Now we can move on to practice and main topic of the article, that is kg to lb price conversion. If you want to know how do you convert price per kg to price per pound, keep reading.

How to Convert Cost Per Kilo Kg to Cost Per Pound

Let’s start with practical part of price conversion kg to lb. Before we show you step by step examples you need a cost per kg to cost per lb formula. We gave it down below, let’s see:

Cost per kilogram / 2.20462262 = cost per pound

This is a first, full version of a formula. Thanks to using it your result will be the most accurate. We know that sometimes such accurate result is not needed so we will give you also a shorter version of a formula. It is down below, have a look:

Cost per kilogram / 2.2 = cost per pound

If you use this formula your calculation will be easier. If you do not need so accurate result this formula will be perfect for you.

Do you not know which formula pick to convert cost per kg to cost per lb? Don’t worry. We will show you examples using both full formula and short formula. Thanks to this your choice will be so much easier.

Let’s start. Before we show you how to convert price per kg to price per lb using our formula we want to quickly show how to calculate kilograms into pounds. For instance, how much is 20 kg in pounds?

You have to multiply 20 by 2.20462262. It gives 44.0924524. After rounding off to two decimal places it is equal 44.09 lbs.

Now we can move on to conversion of kg price to lb price. We will start with examples using a full formula. Have a look:

Let’s calculate $5.49 per kg in pounds. How do you convert per kg to price per pound? Divide 5.49 by 2.20462262. It gives 2.490222113388277. Now round it off to two decimal places. It is equal 2.49, so 5.49$ per kilogram is equal 2.49$ per pound.

Another example. Now convert $7.49 per kg to lbs. Divide 7.49 by 2.20462262. It gives 3.397406854149033. After rounding off to two decimal places it is equal 3.40. So 7.49$ per kilogram is equal 3.40$ per lb.

Let’s convert $11 per kg to lbs. And again, divide 11 by 2.20462262. It gives 4.989516074184161. Round it off to two decimal places. It is equal 4.99, so 11$ per kg is 4.99 $/lb.

Now calculate $13.21 per kg to lbs. Divide 13.21 by 2.20462262. It gives 5.991955212724797. After rounding off to two decimal places it is equal 5.99. So cost per lb is equal 5.99$.

We also gathered all these results in a chart. Have a look:

Cost in $ per kilogram Cost in $ per pound
5.49 2.49
7.49 3.40
11 4.99
13.21 5.99

Now we want to show you the same examples calculated with a short formula. Let’s start!

Try to calculate $5.49 per kg in pounds. Divide 5.49 by 2.2. It gives 2.495454545454545. After rounding off to two decimal places it is equal 2.50. So lbs price is 2.50$.

The second example - convert $7.49 per kg to lbs. Divide 7.49 by 2.2. It gives 3.404545454545455. Round it off to two decimal places. It is equal 3.40, so cost per pound is 3.40$.

Now calculate $11 per kg to lbs. Divide 11 by 2.2. It gives 5. In this example you do not have to round off anything. So it is 5 usd/lb.

The last example. Convert $13.21 per kg to lbs. Divide 13.21 by 2.2. It gives 6.004545454545455. After rounding off to two decimal places it is 6.00, so 13.21 usd/kg is 6.00 usd/lb.

As in the previous part, we also gathered the results in a table. It is down below:

Cost in $ per kilogram Cost in $ per pound
5.49 2.50
7.49 3.40
11 5.00
13.21 6.00

As you can see, the difference between the results calculated using a full formula and a short formula is not significant. Of course, if you calculate bigger number the difference will be more significant but for everyday use, for instance, during shopping, it is sufficient to use a shorter formula.

Now we want to show you more examples from everyday life using both formulas.

One kilogram of peppers costs 3 US dollars. Let’s convert $/kg to $/lb. Divide 3 by 2.20462262. It gives 1.360777111141135. After rounding off to two decimal places it is equal 1.36, so one pound of peppers costs 1.36 US dollars.

One kilogram of cheddar cheese costs 8 dollars. Convert price per kg to price per pound. Divide 8 by 2.20462262. It gives 3.628738963043026. Round it off to two decimal places. It is equal 3.63. So one pound of cheddar cheese costs 3.63 dollars.

One kilogram of flour costs 2 dollars. How do you convert price per kg to price per pound? Let’s divide 2 by 2.20462262. It gives 0.907184740760757. After rounding off to two decimal places it is equal 0.91, so one pound of flour costs 0.91 dollars.

One kilogram of sugar costs 1.70 dollars. Let’s calculate cost per kilo to cost per pound. Divide 1.70 by 2.20462262. It gives 0.771107029646643. Round it off to two decimal places. It is equal 0.77, so one pound of sugar costs 0.77 dollars.

One kilogram of sour cream costs 4.50 dollars. Convert price per kilogram to price per pound. Divide 4.5 by 2.20462262. It gives 2.041165666711702. After rounding off to two decimal places it is equal 2.04, so one pound of sour cream costs 2.04 dollars.

You can see all these results in a chart down below:

Product Cost in $ per kilogram Cost in $ per pound
Peppers 3 1.36
Cheddar cheese 8 3.63
Flour 2 0.91
Sugar 1.70 0.77
Sour cream 4.50 2.04

Now try to calculate price per kg to lbs for the same products using short formula.

One kilogram of peppers costs 3 dollars. To convert $ per kg to $ per pound you have to divide 3 by 2.2. It gives 1.363636363636364. After rounding off to two decimal places it is equal 1.36. So one pound of peppers costs 1.36 dollars.

One kilogram of cheddar cheese costs 8 dollars. Let’s calculate kg to lbs price. Divide 8 by 2.2. It gives 3.636363636363636. Round it off to two decimal places. It is equal 3.64. So one pound of cheddar cheese costs 3.64 dollars.

One kilogram of flour costs 2 dollars. Convert usd/kg to usd/lb. Divide 2 by 2.2. It gives 0.909090909090909. After rounding off to two decimal places it is equal 0.91, so one pound of flour costs 0.91 dollars.

One kilogram of sugar costs 1.70 dollars. So convert dollars per kg to dollars per pound. Divide 1.70 by 2.2. It gives 0.772727272727273. Round it off to two decimal places. It is equal 0.77, so one pound of sugar costs 0.77 dollars. The last example.

One kilogram of sour cream costs 4.50 dollars. Let’s calculate price/kg to price/lb. Divide 4.50 by 2.2. It gives 2.045454545454545. After rounding off to two decimal places it is equal 2.05, so one pound of sour cream costs 2.05 dollars.

As you can see, the results are not differ significantly. Only two results calculated with short formula are a little bit different from results calculated with full formula.

All these results you can also see in a chart down below:

Product Cost in $ per kilogram Cost in $ per pound
Peppers 3 1.36
Cheddar cheese 8 3.64
Flour 2 0.91
Sugar 1.70 0.77
Sour cream 4.50 2.05

We hope that now you know how to calculate $ per kg to $ per lb on your own.

Sometimes price per kilogram is given in euro. Do you want to know how to convert euro/kg to usd/lb? Keep reading. We will explain it in the next part of this article.

Convert euro/kg to usd/lb

To convert euro/kg to $/lb you have to firstly convert kilograms into pounds. As you remember, one kilogram is equal 2.20462262.

Then you have to convert from euro to dollars using current exchange rate. We gave it down below:

  • 1 EUR = 1.13 USD,
  • 1 USD = 0.88 EUR.

Remember - this exchange rate is current at the moment of writing this article. Please check it before making your calculation to get the accurate result.

We told you what to do step by step, so now try to calculate euro per kg to usd per lb. One kilogram of strawberries costs about 5 euro per kilogram.

Let’s calculate kilograms to pounds. Divide 5 by 2.20462262. It gives 2.267961851901891. Round it off to two decimal places. It is equal 2.27. This is cost in euros per pound of strawberries.

To get the result in dollars you have to multiply the result by 1.13. So multiply 2.27 by 1.13. It gives 2.5651. After rounding off to two decimal places it is equal 2.57. So one pound of strawberries costs 2.57 dollars.

We hope that now you know how to convert eur/kg to usd/lb too.

Price per kg to price per lb

How do you calculate cost per pound in easier way? Just use our price per kg to price per lb calculator. If you want to know more - keep reading. We will tell you everything you need to know before first use our price per kg to lb converter.

What is price kg to lb converter? Price per kg to pounds calculator is an application. Dollars per kilogram to dollars per pound converter enables quick and easy price per kg to price per pound conversion. Just few clicks and you will get the result!

How does our price kg to lbs converter work? Dollars per kg to dollars per pound calculator works on the basis of special algorithms which contain formulas given in the previous parts of this article.

How to use price per kilo to pound converter? Only thing you need to do is enter cost per kilogram to get the cost per pound. Then click calculate button and wait for the result. Cost per pound calculator will do the rest for you. An accurate result will be given in a second by price per kg to price per pound calculator. It’s so simply, isn’t it?

If you do not like making your own calculations but you want to convert price per kg to price per lb calculator will be the best option for you.

When does our price per kg to pound converter come in useful? Every time when you want to convert kg price to lb price but without making your own calculations.

Kg price to lbs calculator will be useful especially during shopping. Thanks to this you can easily convert kg to lbs price and decide if the price is okay and you want buy the product or not. As you may know, it will be so much easier and quicker than converting cost in dollars per kg to dollars per lb on your own.

What are the advantages of our price per kilo to price per pound calculator?

  • It is totally free. We do not charge any fees.
  • It is simply to use. We guarantee that all of you can use it without any problems.
  • We do not require registration. Just go on our page and use our converter!
  • You can use it wherever you are and whenever you want. It works on every device with Internet connection.

Do you want to see how our cost per kg to per lb converter works? Let’s convert $ per kg to $ per lb using it. Examples calculated with dollar per kg to dollar per lbs converter you can find down below:

  • 9.99$ per kilogram is 4.53$ per pound,
  • 10.99$ per kilogram is 4.98$ per pound,
  • 11.99$ per kilogram is 5.44$ per pound,
  • 12.99$ per kilogram is 5.89$ per pound,
  • 13.99$ per kilogram is 6.35$ per pound,
  • 14.99$ per kilogram is 6.80$ per pound,
  • 15.99$ per kilogram is 7.25$ per pound,
  • 16.99$ per kilogram is 7.71$ per pound,
  • 17.99$ per kilogram is 8.16$ per pound,
  • 18.99$ per kilogram is 8.61$ per pound,
  • 19.99$ per kilogram is 9.07$ per pound.

You can also see all these results calculated using usd per kg to usd per lb converter in a table down below:

Cost in $ per kilogram Cost in $ per pound
9.99 4.53
10.99 4.98
11.99 5.44
12.99 5.89
13.99 6.35
14.99 6.80
15.99 7.25
16.99 7.71
17.99 8.16
18.99 8.61
19.99 9.07

We hope that now you know everything about our price in kg to lb converter and can convert price per kilogram to price per pound using it.

As you can see, this article is a huge compendium about usd kg to usd lbs conversion. We tell you a little about dollar, kilogram, pound and show you how you can convert price per kilo to price per pound - both on your own and using our converter. We hope that everything is clear now.

So what are you waiting for? Convert cost per kg to lb in the way you like - on your own or using our price per kilogram to price per pound calculator!

Read related articles
Remember that our calculator from lbs to kg or kg to lbs located on the site can sometimes show the wrong results. It is important to use the converter weight lbs to kg twice or even more to get the exact result. The kg to lbs conversion calculator is based on formulas which is not errorless. We do not take the responsibility for errors caused by lbs into kg converter.