$/lb to $/kg

Have you ever wondered how to convert price per lb to price per kg? If you travel a lot, probably yes. Some kinds of units are different in particular countries, for instance, unit of mass. Are you planning next travel to the country in which are used kilograms instead of pounds? Do you want to know how to convert price per lb to kg? This article is for you!

In this article we will explain you how to convert price per lb to kg. Before we move on to the main topic, that is lb to kg price conversion, we want to tell you some theoretical information.

Let’s start with a dollar. Of course a dollar is a currency. Probably if you hear “dollar”, you think about American dollar. American dollar is the most popular kind of dollar but not the only one. There are more than 20 different kinds of dollar!

You have probably heard about Canadian dollar, Hong kong dollar or Australian dollar. There are also less known kinds of dollar, like Brunei dollar or Belize dollar.

In this article we want to focus on American dollar only. We know that Canadian dollar is also popular, so we gave an exchange rate USD to CAD down below. Thanks to this you can calculate US dollars to Canadian dollars or vice versa to get the result in the currency which you need. Have a look:

  • 1 USD = 1.37 CAD,
  • 1 CAD = 0.73 USD.

Remember that this exchange rate is current at the moment of writing this article. When you are reading it, an exchange rate can be different. Please check it before you convert one currency into another.

Now we can move on to units of mass - pound and kilogram.

The pound is a unit of mass used mostly in the Imperial and United States customary systems of measurements. Sometimes it is used in other systems too. There are more than one kind of pound but the most popular is avoirdupois pound.

The avoirdupois pound came to general use in 13th century. Formerly it was equal 6992 troy grains. Nowadays the avoirdupois pound is equal 16 avoirdupois ounces and 7000 grains. It can be also defined as 0.45359237 kilograms. The symbol of avoirdupois pound is lb or “.

The avoirdupois pound is used in everyday life, for instance, to measure food. In this unit is also measured human weight, especially in the United States and United Kingdom.

A little tidbit - in the United Kingdom pound was implemented in the Weights and Measures Act 1963. This is a part of that document: “The yard or the metre shall be the unit of measurement of length and the pound or the kilogram shall be the unit of measurement of mass by reference to which any measurement involving a measurement of length or mass shall be made in the United Kingdom; and- (a) the yard shall be 0.9144 metre exactly; (b) the pound shall be 0.45359237 kilogram exactly.”

The kilogram is a unit of mass used mostly in the continental Europe. It is a basic unit in the metric system (also known as International System of Units, in abbreviated form SI). Sometimes kilogram can be also written as kilogramme or in a short form - kilo.

First time the kilogram was defined in 1975 as the mass of one litre of water. Nowadays the definition of a kilogram looks totally different. Have a look: “The kilogram, symbol kg, is the SI unit of mass. It is defined by taking the fixed numerical value of the Planck constant h to be 6.62607015×10−34 when expressed in the unit J⋅s, which is equal to kg⋅m2⋅s−1, where the metre and the second are defined in terms of c and ΔνCs.”

The kilogram is equal 100 decagrams or 1000 grams. The symbol of this unit is kg.

The kilogram is used, like a pound, in everyday life, for instance, to measure food or human weight but not only. This unit is used also in science or engineering.

One more thing in this theoretical part. To calculate price per pound to price per kg you need to know how much is one pound in kg and vice versa. Have a look: 

  • 1 kilogram = 2.20462262 pounds,
  • 1 pound = 0.45359237 kilograms.

The theoretical part of this article is already behind us. Now we can move on to the more practical part, dedicated to cost per lb to kg conversion. In the next part we will show you a formula for calculating price per lb to price per kg and practical examples. Thanks to this you will learn how to convert $/lb to $/kg on your own. Are you interested? Keep reading!

Convert cost per lb to cost per kg

Let’s start with a dollar per pound to kg formula. We gave it down below. Let’s see:

Cost per pound * 2.20462262 = cost per kilogram

As you can see, this formula is not complicated. Only thing you need to do is multiply cost per pound by 2.20462262 to get cost per kilogram.

This was a long version of a formula. If you use it, your result will be the most accurate. If you want to make your calculation easier, you can also use a shorter formula for calculating pounds to kg price. It is down below, have a look:

Cost per pound * 2.2 = cost per kilogram

We will show you examples using both of them. Thanks to this you can compare the results and pick the best formula for you.

Let’s move on to practice. In this part you will learn how to convert price per lb to kg. We guarantee that if you read this carefully you will know how to convert lb price to kg price without any problems.

Try to calculate $4.99 lb to kg using both formulas.

Let’s start lbs price to kg price conversion with a longer formula. Multiply 4.99 by 2.20462262. It gives 11.0010668738. After rounding off to two decimal places it is equal 11.00$.

Now convert lb to kg price with a shorter formula. Multiply 4.99 by 2.2. It gives 10.978. After rounding off to two decimal places it is equal 10.98$.

Now we can move on to the examples from real life. In this part will show you examples calculated using a full formula. Let’s convert price lbs to kg.

One pound of bananas costs 0.58$. How to convert price per pound to price per kg? You have to multiply 0.58 by 2.20462262 to get the result in $/kg. So make a calculation. It gives 1.2786811196. After rounding off to two decimal places it is equal 1.28. So one kilogram of bananas costs 1.28$.

Move on to another example. One pound of pears costs 1.60$. Let’s convert lb price to kg price. Multiply 1.60 by 2.20462262. It gives 3.527396192. Round it off to two decimal places. The final result is equal 3.53, so one kilogram of pears costs 3.53$.

One pound of oranges costs 1.17$. Make a cost per lb to cost per kg calculation like in the previous examples. Multiply 1.17 by 2.20462262. It gives 2.5794084654. After rounding off to two decimal places it is equal 2.58. So one kilogram of oranges costs 2.58$.

Let’s make another usd/lb to usd/kg calculation. One pound of grapes costs 2.52$. Multiply 2.52 by 2.20462262. It gives 5.5556490024. Round it off to two decimal places. It is equal 5.56, so one kilogram of grapes costs 5.56$.

The last example. One pound of lemons costs 1.96$. So convert cost per pound to cost per kg. Multiply 1.96 by 2.20462262. It gives 4.3210603352. After rounding off to two decimal places it is equal 4.32. One kilogram of lemons costs 4.32$.

We also want to show you all these price lb to kg results in a table. Have a look:

Product Cost in $ per pound Cost in $ per kilogram
Bananas 0.58 1.28
Pears 1.60 3.53
Oranges 1.17 2.58
Grapes 2.52 5.56
Lemons 1.96 4.32

Now we can move on to calculations using a short form of formula. We will use the same products as in the previous examples to show you the difference between these two formulas. So let’s see other dollars per lb to dollars per kg conversions.

One pound of bananas costs 0.58$. So convert $ per lb to $ per kg. Multiply 0.58 by 2.2. As you can see, your calculations will be easier now. It gives 1.276. After rounding off to two decimal places it is equal 1.28. So one kilogram of bananas costs 1.28$.

One pound of pears costs 1.60$. Let’s multiply 1.60 by 2.2 to calculate dollar per pound to dollar per kg. It gives 3.52. In this example you do not have to round off the result. So one kilogram of pears costs 3.52$.

One pound of oranges costs 1.17$. Convert lbs to kg price by multiplying 1.17 by 2.2. It gives 2.574. Round it off to two decimal places. It is equal 2.57, so one kilogram of oranges costs 2.57$.

One pound of grapes costs 2.52$. Make a usd per pound to usd per kg conversion. Multiply 2.52 by 2.2. It gives 5.544. After rounding off to two decimal places it is equal 5.54. One kilogram of grapes costs 5.54$.

One pound of lemons costs 1.96$. Calculate dollars per pound to dollars per kg. Multiply 1.96 by 2.2. It gives 4.312. Round it off to two decimal places. It is equal 4.31, so one kilogram of lemons costs 4.31$.

Now we want to show you all these results in a chart. Let’s see:

Product Cost in $ per pound Cost in $ per kilogram
Bananas 0.58 1.28
Pears 1.60 3.52
Oranges 1.17 2.57
Grapes 2.52 5.54
Lemons 1.96 4.31

As you can see, the difference between price per pound to kg results calculated using full and short formula is not significant. If you want to calculate bigger numbers, it is better to use a full form of a formula. If you only want to buy some fruits, you can use a shorter form of a formula too.

In most countries of continental Europe is used euro instead of dollar. That’s why we also want to show you how to make usd/lb to euro/kg conversion.

To calculate $/lb to euro/kg you need an exchange rate dollar to euro. We gave it down below:

  • 1 USD = 0.90 EUR,
  • 1 EUR = 1.11 USD.

So how you can convert dollar per pound to euro per kg? Firstly, you need to calculate cost per pound to cost per kilo. We explained it above. Then, multiply this cost by 0.90 to get the result in euro/kg.

Let’s make a step by step kg to price in euro example. Pound of strawberries costs 2.33$. You need to calculate cost per pound to cost per kilo, so multiply 2.33 by 2.20462262. It gives 5.1367707046. After rounding off to two decimal places it is equal 5.14$. Now multiply 5.14 by 0.90 to make usd/lb to euro/kg conversion. The result is equal 4.626. Round it off to two decimal places. The final result is equal 4.63. So one kilogram of strawberries costs 4.63€.

Do you need more examples? You can find them down below.

  • One kilogram of bananas costs 1.28$. So multiply 1.28 by 0.90. It gives 1.152. After rounding off to two decimal places it is equal 1.15€.
  • One kilogram of pears costs 3.53$. Multiply 3.53 by 0.90. It gives 3.177. After rounding off to two decimal places it is equal 3.18€.
  • One kilogram of oranges costs 2.58$. Multiply 2.58 by 0.90.It gives 2.322. After rounding off to two decimal places it is equal 2.32€.
  • One kilogram of grapes costs 5.56$. Multiply 5.56 by 0.90. It gives 5.004. After rounding off to two decimal places it is equal 5.00€.
  • One kilogram of lemons costs 4.32$. Multiply 4.32 by 0.90. It gives 3.888. After rounding off to two decimal places it is equal 3.89€.

Now you know how to calculate usd lb to usd kg on your own. We showed you two formulas, examples and charts with the results. We also showed you how to convert $/lb to €/kg for those of you who use euro instead of dollars. We hope that after reading this part of article everything is clear.

We want to show you another method to make lbs to kg price conversion. It’s so much easier, quicker and does not require any calculations on your own. Do you want to know what it is? Keep reading to know more about our ready-made solution for calculating cost per lbs to per kg.

Price per lb to kg

Do you want to calculate cost per lb to per kg in quick and easy way? Do you not like making calculations on your own? We have dollars per pound to dollars per kg calculator for you.

What is price per pound to price per kg calculator? It is an application which enables dollar per lb to dollar per kg conversion. Thanks to this app you can convert price per lbs to price per kg without any effort.

How does it work? Price per lb to price per kg calculator is based on a special algorithm. This algorithm contains price per pound to price per kilo formula.

How you can use lb to kg price converter? You need to do only one thing - enter price per pounds. Then click “calculate” button and that’s it. Converting price per lb to kg has never been so easy.

Pound to kg price converter will get you an accurate result in a flash - no more waiting, no more wasting your precious time.

What more can we say about our price per lb to price per kg calculator?

  • It is totally free application,
  • We do not require registration,
  • You can use it wherever you are and whenever you want - you only need device with Internet connection to convert lb per kg price, nothing more.

Our price per pound to price per kilo calculator can be used in many situations. It will come in useful especially during shopping. Making your own calculations during shopping may cause some problems. Thanks to cost per pound to cost per kilo calculator you can easily convert price per pound to kg.

Just take your phone, open our website and use lb/kg to price converter to know how much is a kilo in american dollars. Then you can decide if the price is okay and you want buy this product or not.

As you can see, if you want easily convert price per lb to kg calculator is the best option.

Do you want to see an example calculated using dollar/lb to dollar/kg converter? Have a look:

One pound of some fruits costs 3.99$. Enter this price in our $/lbs to $/kg calculator. You will get the result in a second - 3.99$ per pound is equal 8.80$ per kilo.

We also want to show you this result calculated using our price per pound calculator in a table down below. Have a look:

Price in $ per pound Price in $ per kilogram
3.99 8.80

We hope that now you know how to convert lbs to kg price with our application.

This article is a compendium of usd per lb to usd per kg conversion. We have mentioned not only how to convert cost per lb to cost per kg but also some theoretical information. We wanted to exhaust the price/lb to price/kg topic. Thanks to this you can better understand usd/lbs to usd/kg conversion.

We hope that after reading this article all of you know how to calculate cost per pound to cost per kilo - both on your own and using our $ per pound to $ per kg converter.

Choose the best option for you and convert dollars per pound to dollars per kg in the way you like. Check also other articles on our website to know more about kilogram and pound.